Břeclav - Lednice - Mikulov

Trasa:

Břeclav – Lednice – Mikulov

40,0 km

• pro trekkingová nebo horská kola •

Profil trasy

0,0 km

Břeclav – nádraží
Od nádraží se držíme zeleného značení. Průjezd městem není vůbec nebezpečný, protože je na silnici vyhrazen krajní pruh pro cyklisty. Za hranicí města pokračuje zelená po příjemné asfaltce lužním lesem.

8,0 km

Přijedeme na křižovatku, kde odbočíme vlevo po žluté.

8,3 km

Lovecký zámeček
Klasicistní stavba z roku 1806. Byla postavena v místech, kde končívaly hony na zvěř.
U zámečku se otočíme a vrátíme se zpět na křižovatku, kde odbočíme na pěšinu vpravo a po dřevěném mostě překonáme Starou Dyji.

9,0 km

Janohrad Janohrad
Umělá hradní zřícenina, která sloužila jako myslivna a lovecký zámeček v době honů. Dnes ukrývá ornitologickou a loveckou expozici.
Janohrad opouštíme po hlavní přísupové cestě, která se po několika metrech změní na asfaltku. Po ní pokračujeme podél náspu, který nás po pravé straně odděluje od toku Dyje, až přijedeme ke státní silnici č. 422. Rozhlédneme se, aby nás nic nepřejelo a odbočíme vlevo na tuto silnici. Přejedeme tok Staré Dyje a po levé straně vidíme první vchod do lednického zámeckého parku, který bývá zpravidla uzamčen, proto pokračujeme dále po silnici podél oplocení parku. Asi po 1 km jízdy oplocení končí a my se můžeme dostat do parku skrze vstupní bránu jedné ze zámeckých budov.

13,0 km

Lednice Lednice – zámek
národní kulturní památka, zapsaná v roce 1996 jako chráněná památka UNESCO, novogotická podoba z let 1848-1856, interiéry s unikátními řezbami.
My se od zámku vydáme na okružní cestu parkem.

14,5 km

Minaret Minaret
Na druhé straně parku narazíme na rozhlednu vybudovanou v maurském stylu. Minaret byl postaven na olšových pilotech a dubovém
roštu v letech 1797-1804 architektem Josefem Hardtmuthem (jeho potomek se proslavil výrobou tužek). Rozhledna je 60 m vysoká a pokud chcete na její vrchol, musíte zdolat 302 schodů. Stojí to za to, protože se vám naskytne úžasný výhled nejen na celý zámecký park, ale i na Pavlovské vrchy a celé Podpálaví.
Od Minaretu se rozhodně nebudeme vracet zpět k zámku stejnou cestou, ale pěkně si park objedeme celý dokola. Park má jednu skvělou výhodu. I když se to sice nezdá, nejde tady nikam zabloudit. Ať se vydáte kteroukoli cestou, vždycky skončíte u zámku.

16,0 km

Lednice – zámek
Vyjedeme stejnou bránou jakou jsme do parku vjeli. Zahneme doleva a po několika metrech na první odbočce doprava. Za chvilku jste z Lednice venku a vy pokračujete dále po červené značce. Cesta vede lesem po asfaltové stezce.

18,5 km

Přijíždíme k rozcestníku. Pokračujeme vpravo pořád po červené a zároveň opouštíme asfalt.

21,0 km

Bulhary
Proti proudu Dyje přijíždíme do vesničky Bulhary, kde se napojíme na státní silnici. Držíme si přímý směr podél řeky.

25,0 km

Milovice
Projíždíme Milovicemi a přitom si dáváme pozor, abychom tady špatně neodbočili. Před křižovatkami se rozhlížíme po ukazatelích na Pavlov nebo Dolní Věstonice.

27,0 km

Ocitáme se na T-křižovatce. Před sebou vidíme nejvyšší vrchol vápencových Pavlovských vrchů – Děvín ( 549 m). Jenom kousek pod ním určitě neunikne naší pozornosti torzo Dívčího hradu. A úplně pod kopcem se rozkládá vesnice Pavlov. Sem my ale zajíždět nebudeme, proto uhybáme vpravo a dále pokračujeme podél břehů novomlýnské nádrže.

29,5 km

Dolní Věstonice
Asi nejznámější atrakcí této vinařské obce je archologické muzeum. V přízemí jsou vystaveny nálezy z okolních staroslovanských sídlišť a v 1. patře zase nálezy ze sídlišť lovců mamutů, z nichž je nejznámější Věstonická Venuše.

31,5 km

Horní Věstonice
Pokračujeme po státní silnici 420.

33,5 km

Spálená Hospoda
Přijíždíme na křižovatku. Pokud chcete být co nejdřív v Mikulově, odbočte vpravo, přejeďte hlavní silnici a podél ní vede stezka, která vás tam dopraví. My zdatnější :o) ale odbočíme vlevo.

34,5 km

Perná
Na začátku Perné je sice odbočka vpravo, ale my si budeme držet přímý směr a jako prémii vyšlápneme kopec, který nás vynese o více jak 100 m výš. Na T-křižovatce se dáme doprava a pořád stoupáme.

36,5 km

Klentnice
Po pravé straně vidíte zříceninu Sirotčího hrádku, nalevo se můžete kochat perfektním výhledem směrem k novomlýnským vodním nádržím. Na konci obce zároveň končí i nepříjemné stoupání a my si můžeme v klidu vychutnat báječný sjezd až do centra Mikulova.

Mikulov – centrum města

40,0 km

Mikulov – náměstí