Cyklistické stezky
Trasa: VALTICE – VALTICE (okružní jízda)
14,0 km • pro trekkingová nebo horská kola •

Profil trasy

0,0 km   Valtice – náměstí
Z náměstí vyrazíme po silnici, která vede na Lednici. Kromě ukazatele „Lednice“ slouží jako vodítko červené turistické značení. Dojedeme k železničnímu přejezdu a pokračujeme rovně po silnici. Zde začíná pro změnu modré značení. Pokud se chcete podívat k Belvederu (zámeček vybudovaný pro chov a lov bažantů v přilehlém parku; dnes sídlo AV ČR), odbočíte za přejezdem vlevo. Zajedete si tím jenom několik desítek metrů a potom se vrátíte zpět na silnici č. 422.
1,5 km   Na konci Valtic dorazíme k rozcestí. Po levé straně budeme mít hřiště a po pravé hřbitov. Odbočíme vlevo a pojedeme až do Hlohovce.
3,5 km   Hlohovec
Projedeme Hlohovcem a na konci vesnice se dáme doleva po modré. Ta nás dovede k Hraničnímu zámečku.
4,5 km   Hraniční zámeček Hraniční zámeček
Tato stavba byla stejně jako všechny ostatní v Lednicko-valtickém areálu vybudována rodem Lichtenštejnů. Středem zámečku v minulosti procházela hranice mezi markrabstvím moravským a vévodstvím rakouským. Dnes je zámeček zrekonstruován na stylovou restauraci.
6,5 km   Od zámečku se vrátíme po modré zpět do Hlohovce. Tady opustíme modrou, která zabočuje vpravo zpět do Valtic a pokračujeme rovně podél Lednických rybníků a okolo kostela, až dojedeme na křižovatku se silnicí č. 422. Pokračujeme rovně po lesní asfaltce.
7,5 km   U Tří Grácií U Tří Grácií
Asi po 1 km od křižovatky zbystříme na pravé straně další stavbu od Lichtenštejnů; kryté sloupořadí, před kterým je sousoší tří řeckých bohyň: Pallas Athény, Artemidy a Afrodity. Pokud uděláme čelem vzad a zaostříme svůj zrak trochu více do dáli přes jeden z Lednických rybníků, zahlédneme Rybnický zámeček (dnes sídlo AV ČR).
    Od Tří Gracií pokračujeme dál po asfaltce.
8,0 km   Apollonův chrám Nový Dvůr
Přijedeme k rozcestí. Vlevo vidíme Nový Dvůr. Je to vlastně hospodářská budova, která dnes slouží k chovu jezdeckých koní. My se vydáme vpravo po polní cestě, podél ohrady výběhu. Kdo chce navíc shlédnout ještě Apollonův chrám, zahne na rozcestí vlevo okolo Nového Dvora po červené. Zajedete si tím asi 2 km tam a dva zase zpět.
9,0 km   Podél ohrady dojedeme po polní cestě k dalšímu rozcestníku. Červený ukazatel směřuje do lesa vlevo ke Sv. Hubertovi.
9,5 km   Svatý Hubert Svatý Hubert
Tohoto patrona lovců schovaného pod novogotickou kaplí určitě nikdo nepřehlédne. Bude na nás číhat hned vedle cesty.
Od Huberta pojedeme pořád dál po cestě do lesa. Ale POZOR, po několika metrech odbočíme po červené kolmo vpravo na lesní pěšinu. Pokud tak neučiníte, po 3 km vyjedete z lesa v Poštorné a přijdete zřejmě o nejznámější stavbu Lednicko-valtického areálu.
11,5 km   Rendezvous Dianin chrám – Rendezvous
Červená nás dovede až ke stavbě vítězného oblouku, která sloužila jako lovecký zámeček. V jeho horním patře se skrývá komorní a taneční sál.
Rendezvous je poslední stavbou, kterou na tomto malém cyklookruhu shlédneme. Teď se vrátíme kousek zpátky po lesní cestě, a pokračujeme po ní, dokud nevyjedeme na malém parkovišti u silnice spojující Valtice a Břeclav (cca 300 m). Z parkoviště pokračujeme doprava na Valtice.
14,0 km   Valtice náměstí